Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Yanlış Havale – EFT Yaptım Karşı Taraf Parayı İade Etmiyor Ne Yapmalıyım?

Yanlış Havale – EFT Yaptım Karşı Taraf Parayı İade Etmiyor Ne Yapmalıyım?

Teknoloji geliştikçe bankacılık uygulamalarının gelişmesi de kaçınılmaz olmuştur. Bankalar müşterilerine sundukları online kanallar ile kolaylıklar sağlamaktadır. İntenet bankacılığı, telefon bankacılığı ya da mobil şubeler aracılığı ile banka şubelerine gitmeden birçok işleminizi halledebilmeniz mümkün hale gelmiştir. Öneğin; fatura ödeme, kredi kartı borcu ödeme, kredi başvurusu, cep telefonlarına bakiye yükleme, hisse senedi alım satımı gibi işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde halledebilmeniz mümkün olmaktadır. Bu işlemleri kullanabilmeniz için gereken tek şey bir banka hesabı ya da bir kredi kartıdır. 

Bu uygulamalar sayesinde havale ve EFT işlemlerinizi de hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda sorunlarla karşılaşmanız mümkün olabiliyor. Yanlış girilen hesap numaraları ya da İBAN numaralarından dolayı yapmak istediğiniz para transferi, göndermek istediğiniz kişinin hesabı yerine başka bir kişinin hesabına geçebilir. Bu tarz durumlar ile karşılan kişiler ilk olarak transfer işleminin gerçekleştirildiği banka ile iletişime geçerek durumu bildirmelilerdir. Bankanın yapacağı detaylı araştırma ile paranızın hangi bankanın hesabında olduğu bulunacak ve diğer banka aracılığı ile bu kişi ile iletişime geçilecektir. Bu durumda banka karşı hesaptaki paraya bloke koyarak paranın kullanılmasını önleyecektir. Ancak karşı hesaptan para çekildiyse bankanın bu durumda yapacağı pek bir şey kalmıyor ve akabinde bütün sorumluluk size düşüyor. Eğer yanlış hesaba transfer işlemi banka aracılığı ile gerçekleştirildiyse bütün sorumluluk bankaya aittir ve size paranızı iade etmek ya da işleminizi doğru hesaba gerçekleştirmek zorundadır. 

Böyle bir durumda karşılaştığınızda yapacağınız tek şey karşıdaki kişi ile iletişime geçerek durumu anlatmanız ve paranızı istemek olacaktır. Ancak karşınızdaki kişi zorluk çıkarıyorsa, yapmanız gereken hukuki yollara başvurmak olmalıdır. Böyle bir durumda mahkemeye giderek paranızı teslim etmeyen kişiye karşı ‘haksız kazanç davası’ açabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir