Perşembe , Temmuz 26 2018
Anasayfa / Bilgi / Yapı Kredi EFT İptali İşlemi Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi EFT İptali İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankaların sundukları bankacılık hizmetleri birçok kategoride gerçekleşmektedir. Temel olarak bir bankada hesabı olan müşteriler veya hesabı olmayan tüketiciler bankanın ortak hizmetlerinden faydalanabilirler. Bu hizmetler arasında para havale, para EFT, mevduat hesabı, kredilendirme gibi finansal olanaklar bulunmaktadır. Tüketiciler bu hizmetlerden faydalanarak ekonomi içerisinde hareketlilik sağlarlar. Bu hizmetler arasında en çok tercih edileni ise EFT yani Elektronik Fon Transferi’dir.

EFT, bir bankadan başka bir bankadaki hesaba para transferi işlemidir. Bu işlem karşılığında banka bir ücret almaktadır ve EFT işlemi belirli prosedürler çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Elektronik Fon Transferinde para transferi, farklı bir bankaya yönelik olarak gerçekleştirildiğinden, karşı taraftaki banka ile sizin işlem yaptığınız banka arasında bir iletişim kurulur. Bu iletişim sürecinde, sizin bankanız karşı bankaya para transferi bildirimi yapar ve karşı taraftaki bankanın genel müdürlüğü de gönderilen bu para transferi işlemine onay verir. Bu şekilde gerçekleştirilen işlem bu nedenle biraz vakit almaktadır. Havale işlemi bankanın kendi hesapları arasında gerçekleştiğinden anında gerçekleşmektedir ancak EFT yapılması için iki banka arasındaki protokol süresi biraz sürmektedir. Bu kapsamda EFT işlemi yalnızca haftaiçi ve mesai saatlerinde gerçekleştirilmektedir. Haftasonları ve mesai saatleri dışında EFT yapabilmek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle de işlemin gerçekleştirildiği ana kadar EFT işlemini iptal edebilmek mümkündür. Biz size bu yazımızda EFT iptal işlemi ve EFT iptali yapıkredi bankasında nasıl yapılır aktarmaya çalışacağız.

YAPI KREDİ EFT İPTALİ

Yapı Kredi Bankası’ndan gerçekleştirdiğiniz bir EFT işleminde eğer hatalı işlem yaptıysanız bu eft işleminizi iptal edebilmeniz mümkündür. Eğer işlem kapsamında transfer tamamlanmamış ise iptal süreci oldukça kolay ve kısa bir süre içinde gerçekleştirilmektedir. Bu yönden eğer EFT işleminizi iptal etmek istiyorsanız Yapı Kredi Bankası’nın telefın bankacılığı hizmetlerinin sağlandığı çağrı merkezi numarası olan 444 0 444’ü arayarak iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer EFT işlemi tamamlanmış ise bu durumda, işlemin geri alınması prosedürler gereği biraz vakit alabilmektedir. Çünkü karşı bankanın genel müdürlüğü ile tekrar diyalog kurulması gerekmektedir ve bu süreçte her iki tarafa da bildirmler yapılmakta ve işlem onayı alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir