Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Kredi Kartları / Yapılandırmada Olan Kredi Kartı Kullanıma Devam Eder mi

Yapılandırmada Olan Kredi Kartı Kullanıma Devam Eder mi

Ülkemizde milyonlarca kişi aktif olarak kredi kartı kullanılmaktadır. Kredi kartı kullanımı yerine artık kredi kartı daha cazip gelmektedir. Bu kartlar, düzenli ve idareli bir şekilde kullanıldığı zaman önemli kolaylıklar sağlamaktadır.

Kişi ödemelerini taksitlerle ödeyerek ekonomik anlamda daha rahat olabilmektedir. Tüketicinin hayatını bu şekilde kolaylaştırabilmektedir. İçeriğimizde yapılandırma yaptığım kredi kartımı kullanabilir miyim ve kart detayları yer alacak.

Yapılandırma nedir?

Yapılandırma, kredi kartı ve kredi borçları için yapılmaktadır. Kişi borcunu ödeyememesi durumunda banka ile görüşme sağlamalıdır. Bu durumda banka, borcun yapılandırılması için işlemler başlatacaktır.

Bankanın sağladığı yapılandırma olanağı kredi kartı ekstresine bir harcama gibi yansıyacaktır. Bu noktada kredi kartı alışveriş kullanımına da açık olmuş olacaktır. Yani yapılandırma yapılan kredi kartının kullanımı açıktır.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde ne olur

Kredi kartı borcunu 3 ay boyunca ödemeyen kişiye icra mesajları iletilmektedir. Mevzuat gereğince, 3 ay boyunca ödeme yapılmayan borcun 15 gün içerisinde tahsil edilmesi işlenir. Bu durumda kişi Merkez Bankası tarafından kara listeye alınır. 15 gün içerisinde de borç tahsil edilmemiş olur ise, kişi için hukuki süreç başlatılır.

Bu durumda borçlu kişi hapis cezalarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Kişi, borcu kapatılana kadar da hapis yatabilmek durumunda olabilir. Bu süreçte, borçlu kişinin yakınları duruma el koyabilmektedir.

Kredi notu düşük olan kişilerin bankacı ilişkileri nasıl olur?

Kredi notu icra takibi yüzünden düşük olan kişiler, bankacılık işlemleri gerçekleştirememektedir. Burada kişiye kredi kartı veya kredi sağlanmamaktadır. Çünkü banka müşterinin bir kere daha borcunu ödememesi durumunda büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durumda kişinin 5 yıl boyunca mevcut borcunu düzenli olarak ödeyerek kara listeden çıkması gerekmektedir. Ancak bu süre zarfında herhangi bir kredi talebinde bulunmak, kredi sicilini daha da olumsuz etkileyecektir.

Bu tür durumlarla karşı karşıya kalmamak için borçlu kişinin, borcunu ödeyemeyeceğini anlaması durumunda bankaya başvurması gerekir. Banka yapılandırma taleplerini göz önünde bulundurur. Bu noktada kişinin kredi notu düşer ancak yine de borcunu ödemek için avantajlı ödeme koşullarına sahip olur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir