Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Araç Kredisi / Yeni Araç Almak İçin Taşıt Kredisi Çeşitleri

Yeni Araç Almak İçin Taşıt Kredisi Çeşitleri

Tüketiciler ortaya çıkan çeşitli ihtiyaçlarını gidermek için finansal bir kaynağa ihtiyaç duyduklarında kapısını çaldıkları ilk kurumlar doğal olarak bankalardır. Bankalar finansal kuruluşlar olarak ellerindeki finansal olanakları tüketicilere kredilendirmeler ile verirler ve bunu yaparken de birçok kategori ve seçeneği sunarlar. Kişiler de kendi bütçelerine ve finansal durumlarına uygun olarak bu kredi türlerinden seçimlerini yapar ve bankalardan krediyi -şartların uygun olması durumunda- talep etmek üzere başvuru yaparlar. Banka eğer kişinin finansal şartlarını ve risk durumunu uygun bulursa krediyi kişiye tahsis ederler.

TAŞIT KREDİLERİ İLE İLGİLİ DETAYLAR

Temel olarak taşıt kredileri için iki kategoriden söz edilebilir. Bunlar; sıfır kilometre taşıt kredileri ve ikinci el taşıt kredileri olarak karşımıza çıkar. Bu kategoriler arasındaki temel fark ise bankaların sıfır kilometre taşıt kredisi için bir şart koşmaz iken, ikinci el taşıt kredisi altenatifi için belirli bir yaş sınırı koymasıdır. Genel olarak bankalar bireysel bazda alınan ikinci el taşıt kredisi için maksimum 10 yaşa kadar kredilendirme yapmaktadır. Bu ayrım ise doğal olarak kişilerin tercih edecekleri otomobilin seçimini etkilemektedir.

Bankaların taşıt kredileri için uyguladıkları vade süresi temel olarak 48 aydır. Tıpkı bireysel ihtiyaç kredisi mantığında olduğu gibi kişi krediyi aldıktan sonra belirli bir vade süresince ve faiz oranı ile bu borcu bankaya geri öderler. Ayrıca bankalar taşıt kredisi alacak olan kişilerden KASKO uygulaması da talep edebilmektedir. Çünkü banka alınan taşıtı kredi karşılığında rehin almaktadır. Rehin alınan aracın hasar görmesi durumunda yeniden tamir edilmesinde masrafsızlık oluşturmak için ise KASKO uygulaması gerekmektedir. Bazı bankalar ise KASKO uygulamadan da kredi vermektedir ancak bu durumda da uygulanan faiz oranı artırılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir