Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Kredi Kartları / Yurtdışında Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Yurtdışında Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda ülkemizde ve tüm dünyada kredi kartı kullanımı çok yaygınlaşırken, kişiler elleinden hiç bırakmadıkalrı kredi kartlarını yurtdışında da kullanabilme fırsatı elde ederler. Yurtdışında kredi kartı ile alışveriş yapmanın ince detayları nelerdir? Kredi kartı kullanımı için yurtdışona çıkasınız bile kendinizi tutumanıza gerek yok. Ancak bazı önemli noktalara dikkat etmelisiniz. 

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı

Yurtdışına çıkma gibi bir kararınıza var is ekredi kartınızın özelliğini bankanızla görüşmelisiniz. Kartınıın yurtdışı harcamalarına açık olması gerekir. Bunun için öncelikle bankanızdan açtırmanız ve gitmeden önce kredi kartınızı teyit etmeniz gerekir. Yurtdışında alışverişinize engel olabilecek bu unsuru gitmeden yaptırmanızda fayda var. 

Yurtdışında kredi kartı kullanımı sırasında kart bilgilerinizin kopyalanmaması gerekir. Kötü niyetli mağaza çalışanı “papağan” adlı cihaza kartınızı okutursa tüm bilgileriniz oraya kopyalanır. Bu durumdan etkilenmemek için ödemenizin kendi gözünüzün önünde yapılmasını talep edin. Papağan cihazının diğer pos cihazlarından farklı olması sizinde dikkatinizi çekecektir. Bu konuda dikkatli olmayı elden bırakmayın. 

Yurtdışında tüm ürünlerin üzerindeki fyatlar nakit ve tek çekim içindir.  Eğer kredi kartınızla yapacağınız alışverişlerde taksit seçeneği isterseniz biraz fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.Yurtdışında kredi kartı ile alışveriş yapmanın size maliyeti bu şekilde biraz fazla olabilir. 

Yurtdışında kredi kartınız ile otelde kalmak istiyorsanız asla kartınzıı görevlilere teslime tmeyin. Otelde kalma ücretini ödemek için yine kendi gözlerinizin önünde yapılmasına izin verin. Kartınızı teslim almadan oradan ayrılmayın. 

Yurtdışında Kredi Kartı Kaybetmek 

 Yurtdışında kredi kartı kullanımı sırasında, birçok neden bağlı kaybetme şansınız yüksektir. Bu nedenle yurtdışında kredi kartınızı kaybederseniz telaşlanmadan bankanızı arayarak iptalini gerçekleştirebilirsiniz.  Bu işlem biraz uzun sürebilir. Ancak telaşlanmanıza hiç gerek yok. Telefon bankacılığından kredi kartı kapattırma talebinizi iletebilirsiniz. Kreid kartınızı kaybetme olasılığını da düşünerek yurtdışı seyahatlerinizda yanınıza yeteri kadar nakit para almanız gerekebilir. Yurtdışında gezme, barınma ve yeme içme gibi gereksinimlerinizi sadece kredi kartı kullanımına bağlamamak gerekir. Kartın kaybolması durumunda zor ve sıkıntılı anlar yaşayabilirsiniz. 

Kredi kartı kullanımı bu kadar yaygınken nakit para taşımamak her zaman bir risk oluşturur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir