Anasayfa / Hayvancılık Kredisi / Ziraat Bankası Çiftçiye Hayvancılık Kredisi Şartları Faiz Oranları Nedir ?

Ziraat Bankası Çiftçiye Hayvancılık Kredisi Şartları Faiz Oranları Nedir ?

Türkiye’de geniş bir nüfus genel olarak kırsal alanlarda hayvancılık ve tarım işleri ile uğraşmakta ve gelirlerini bu işler ile elde etmektedirler. Ülkemizin sahip olduğu coğrafi özellikler nedeni ile hem fiziksel özellikler hem de iklim şartları, bu işlerin gerçekleştirilebilmesi için oldukça elverişli ve verimlidir. Zira bu üretimler sayesinde hem kişiler işsiz kalmamakta ve gelir elde etmektedirler hem de Türkiye ekonomisinde yerli üretim artmakta ve bu da ekonomiyi oldukça olumlu yönde etkilemektedir.

Ülkemizde son yıllarda artan ekonomik kırılmalar dikkate alındığında, bu üretimlerin (yani hayvancılığın ve tarımın) kalkındırılması büyük önem taşımaktadır. Ülkenin sahip olduğu olanakların değerlendirilerek, yerli üretimin artırılması, haliyle ithalatı azaltıp, ihracatı artıracaktır. Bu etkiyle de yerli para değer kazanacaktır. 

ZİRAAT BANKASI’NDAN HAYVANSAL ÜRETİME DESTEK

Türkiye’nin en köklü devlet bankası olan Ziraat Bankası, hayvansal üretimin kalkındırılması için kredilendirme olanakları sağlamaktadır ve çiftçilere hayvancılık kredisi vermektedir. Banka, Türkiye’deki çiftçilerin çeşitli şartları taşımaları halinde sağladığı bu kredilerle, Türkiye’de hayvancılığın kalkındırılmasına önemli bir rol oynamaktadır. Bakanlar Kurulu’nun da kararı ile 2017’de herhangi bir şehir ayrımı gözetilmeksizin Tarım Kredi Kooperatifleri işbirliği ile hayvancılık alanında üretim yapanlara kredilendirmeler sağlanmaktadır. 

HAYVANSAL ÜRETİM KREDİSİ İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Genel olarak yapılacak olan hayvancılık işine göre bankanın sağladığı kredilerin şartları değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda;

SÜT SIĞIRCILIĞI: Bu hayvansal üretim için kredi kullanacak olanların sahip olacakları hayvanların türleri; Jersey, Manda ve Kırmızı Holstein veya Siyah Alaca Holstein’dir. Alımlarda en az 5 adet hayvan alımı için başvuru yapılmalıdır. Bu büyükbaşların en az 36 aylık olması ve ilk defa doğum yapmış yahut henüz doğurmak üzere olması gerekmektedir.

KONBİNE&ETÇİL SIĞIRCILIK: Hereford, Brown Swiss, Simental, Montbeliard, Limuzin, Şarole yahut Angus cinslerinden 5 hayvanınız varsa, bu işte kredilendirme alabilirsiniz. Hayvanın en az 36 aylık, ilk yavruya gebe veya henüz ilk defa doğum yapmış olması gerekmektedir.

ZİRAAT BANKASI FAİZ ORANLARI

T.C. Ziraat Bankası yukarı da bahsettiğimiz üzere her cins ve tür hayvancılık için farklı şartlar aramaktadır ve bu şartların yerine getirilmesi halinde de avantajlı faiz oranları ile kredilendirme sağlamaktadır. Bankanın vade süresi 36 aya kadar olmaktadır ve hayvancılık kredisi faiz oranları ise müşteri nezdinde farklılık gösterdiğinden, bireysel başvurunuzu Ziraat Bankası şubelerinden gerçekleştirdikten sonra faiz oranını öğrenebilmektesiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir