Anasayfa / Esnaf Kredisi / Ziraat Bankası İşyeri Açmak İsteyen Girişimcilere Kredi

Ziraat Bankası İşyeri Açmak İsteyen Girişimcilere Kredi

İşyeri açmak için büyük miktarlarda tutarlar harcamak gerekmektedir. Bu noktada Ziraat Bankası 2017’ye özel kredi sağlıyor. Özellikle de kirada olan işyerinden çıkarak kendi işyerinin sahibi olmak isteyenler için bu kredi sağlanmaktadır.

Türkiye’nin en köklü kamu bankalarından olan Ziraat Bankası, işyeri açmak isteyen girişimcilere özel kredi imkanı sağlamaktadır. Bu kredi, işyerini yenilemek isteyenlerden yeni iş yeri açmak isteyenlere kadar sağlanmaktadır. 120 aya varan vade fırsatıyla müşterilere sunulan bu kredi, her bütçeye uygun ödeme sağlamaktadır.  

Ziraat Bankası işyeri kredisi

Kredi tutarı ne kadar olursa olsun 120 aya kadar vade yapılmaktadır. Banka dükkan, büro veya ofis satın alacaklar için ekspertiz gönderecektir. Ekspertiz mevcut işyerini için bir fiyat biçecektir. İşyeri için biçilen ekspertiz değerinin %75’i oranında kredi sağlanacaktır.

Borç ödemesi tamamen gerçekleşene kadar ise, mevcut işyeri banka tarafından ipotek ettirilecektir. Böylelikle banka, verdiği krediyi teminat altına almış olacaktır. Satın alınacak işyeri için %25 oranında peşinat ödemesi yapılmalıdır.

100.000 TL işyeri kredisi için 120 ay vade sağlanmaktadır. Yüzde 1.13 faiz oranıyla bu kredi çekilebilmektedir. Aylık taksit ödemesi ise 1.692.12 TL’dir. Her ay banka borcunu düzenli ödeyen müşteri, 120 ay sonunda 203 bin 54 TL ödeme gerçekleştirecektir.

Herkesin hayat sigortası yaşına göre yapıldığı için bu tutarın daha da üzerinde bir ödeme gerçekleştirilebilmektedir.

Banka, kredi talebinde bulunan müşterinin adli sicil kaydını ve kredi notunu incelemeye alacaktır. Daha önce icralık olan veya adli sicil kaydında ağır suç barındıranlara kredi sağlanmamaktadır. Bu noktada banka insiyatifine bağlı olarak hareket ederek kefil talep edebilmektedir.

Müşterinin, kefil olarak göstereceği kişinin adli sicil kaydının temiz ve kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.

Gerekli evraklar

İşyeri kredisi için, bankanın istihbarat raporunu tamamlaması ve müşterinin kredi notunun iyi olması yeterli olacaktır. Başvuru sırasında ise bankaya teslim edilmesi gereken evraklar aşağıdaki gibidir;

Nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi,

Satın alınması planlanan dükkanın tapu belgeleri,

Aylık net gelir belgesi,

İşyerini eğer bir tüzel kişi satın alacak ise, şirkete ait sözleşmeler gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir