Ana sayfa Gündem Zorunlu Deprem Sigortası Nedir? DASK Zorunlu mudur? Primleri Nasıl Hesaplanır

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir? DASK Zorunlu mudur? Primleri Nasıl Hesaplanır

Son yıllarda artan depremlerden dolayı bankalar tarafından yapılan dask deprem sigortası zorunlumu?

0
PAYLAŞ

Zorunlu deprem Sigortası her evin olası depremlerden sonra oluşan maddi zararları poliçede beliritlen limitler dahilinde gerri nakit olarak karşılaması olayına denir. Artık konut kredileerind ebile zorunlu hale getirilen Dask zorunlu deprem sigortası yapılmaktadır. 

 Dask Deprem Sigortası Zorunlu mu?

 Dask deprem sigortası meydana gelen depremlerden sonra hak sahiplerinin zarar gören dairlerinin nakit olarak ödenmesiyle ilgilidir.  Binalar ve daireler dask deprem sigortası ile teminat altındadır. 

Temeller, ana duvarlar ve bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarların, bahçe duvarları, istinat duvarları, tavan ve tabanlar, merdivenler, asansörer, sahanlıkalr, koridorlar, çatılar, bacalar  dask deprem sigortası devreye girer.  Bu nedenle dask deprem sigortasını yaptırmak zorunludur. Zorunlu deprem sigortası peşin olarak ödenir.  Her yıl belli aylarda bankaya yatırılan zorunlu dask deprem sigortaları her eve veya mülke göre değişilik gösteriri. Ödenecek olan primlerin tutarları deprem bölgesine göre farklılığa neden olmaktadır. 

 Dask Hesaplama Nasıl Yapılır?

Zorunlu deprem sigortası olan Dask pirimleri 3 faktörde belirlenir.

Deprem Risk Bölgesi

Bu bölgede olan bir binanın risk bölgesinde olması daha çok katsayılarla hesaplanmasını sağlar. 

 Binanın Yapı Tarzı

Burada da 3 farklı yapı tipi esas alınmıştır. Çelik, betonarme ve karkas yapılar, yığma kagir yapılar ve diğer yapılar deprem sigortasının primini etkiler.

Meskenin Brüt Yüzölçümü

Dask zorunlu deprem sigortası yapılan yerin brüt yüzölçümü sigorta tipini ve tutarını belirler. 

 Kısacası, zorunlu deprem sigortası primleri belirlenirken “Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası” esas alnıraka prim tutarları belirlenir. 

Dask zorunlu deprem sigortası yaptırmak geçtiğimiz yıllarda zorunlu olmasa da artık özellikle deprem bölgelerinde zorunlu hale geldi. Kredi ile ev alanlar ise kredi çekerken dask zorunlu deprem sigortası prim ücreti otomatik olarak kesilir. 

 Köy yerleşimleri ve zorunlu deprem sigortası şartı aranmayan yerlerde ve mülklerde bu sigorat yapılamamaktadır. Bu kapsamda ise İhtiyari Deprem Sigortası yaptırabilirsiniz. Ayrıca tamami ticari ve sinai amaçla kullanılan binalarda dask zorunlu deprem sigortası yaptırılmasına da gerek yoktur. 

 Kendinizi ve evinizi güvence altına almak için zorunlu deprem sigortası prim ücretlerini zamanında yatırmayı unutmayın. Çünkü Türkiye deprem bölgesinde yer alan bir ülke özelliği taşır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here